Lazer Markalama Nedir?

lazereasy1

Lazer Markalama Nedir?

En basit ifadeyle, lazer markalama, bir yüzeyde kalıcı bir iz oluşturmak için konsantre bir ışık demeti kullanan kalıcı bir işlemdir. Tipik olarak bir fiber, darbeli, sürekli dalga, yeşil veya UV lazer makinesi ile gerçekleştirilen lazer markalama, çok çeşitli uygulamaları kapsar.

Lazer Markalama Nasıl Çalışır?

Lazer markalama, bir malzemenin yüzeyini işaretlemek için odaklanmış bir ışık demeti kullanarak çalışır. Kiriş, malzemenin yüzeyi ile etkileşime girdiğinde, malzemenin özelliklerini ve görünümünü değiştirir. Bu konsantre ışın yalnızca belirli bir alanı hedef alarak lazer markalama makinesinin neredeyse her yüzeyde okunması veya taranması kolay hassas, yüksek kaliteli, yüksek kontrastlı işaretler oluşturmasına olanak tanır. Bu özellik, lazer markalamayı, başarı için doğruluk ve kalıcılığın kritik önem taşıdığı uygulamalar için ideal hale getirir.

Lazer Bilimi:

LAZER kelimesi aslında Uyarılmış Radyasyon Emisyonu ile Işık Amplifikasyonunun kısaltmasıdır . Bir lazer ışını, ışık parçacıklarını serbest bırakmak için uyarılan bir atom olarak başlar. Bu ışık yoğunlaştırılabilir ve bir lazer markalama alanına yönlendirilebilir. Açığa çıkan enerji, dalga boyları veya nanometre (NM) cinsinden ölçülür. Dalga boyu ne kadar yüksekse, lazer ışını o kadar güçlüdür.

Örneğin, yaklaşık 355NM dalga boyuna sahip bir UV lazer işaretleyici , plastik ve cam gibi ısıya duyarlı malzemeleri markalamak için daha düşük bir güç sunar. UV lazer işaretleyiciler ve “soğuk lazer” kategorisindeki diğer makineler daha az enerji yaydığından, materyali yakma olasılıkları daha düşük olduğundan birçok organik veya yumuşak ürün için harika çözümlerdir. Bir fiber lazer 070NM’de çalışır ve metal gibi daha sert malzemeleri markalamak için önemli ölçüde daha yüksek güç sağlar.

Baskı veya etiketleme gibi diğer kalıcı olmayan markalama süreçleriyle karşılaştırıldığında, lazer markalama sarf malzemesi kullanmaz ve daha az bakım gerektirir. Bizim ekip de hızlı teklifler ve güvenilir müşteri desteği iki saatlik yanıt süreleri dahil, ücretsiz işaretleme numunelerin maksimum çalışma süresi ve sistem verimlilik için.

Lazer Markalama Makinası Nasıl Kullanılır?

Birkaç tür lazer markalama sistemi vardır ve her biri biraz farklı çalışır. Makineyi kullanmanın doğru süreci, üzerinde çalıştığınız malzemeye ve kullandığınız uygulamaya da bağlıdır .

Herhangi bir lazer markalama makinesi kullanırken, tüm güvenlik kurallarına uymak önemlidir. Güvenlik muhafazası seçenekleri dahil olmak üzere çeşitli önleyici tedbirler sayesinde , lazer markalama nispeten güvenli bir işlemdir.

Lazer Markalama Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Üreticiler, ister temel parça tanımlama ve markalama, ister beşikten mezara parçaları izlemek ve izlemek için tam izlenebilirlik olsun, lazer markalama sürecinden birçok fayda sağlayabilir. Lazer markalama makinesiyle doğrudan parça markalama, dayanıklı, okunabilir markalar sağlar.

  • Bu yüksek kaliteli markaların sonuçları şunları içerir:
  • Daha az atık ve kesinti ile daha fazla operasyonel verimlilik ve üretkenlik
  • Tedarik zinciri boyunca daha fazla görünürlük ve hesap verebilirlik
  • Kalite ve sahtecilik sorunları gibi en aza indirilmiş maliyet
  • Sektör düzenlemelerine uyum sağlama

Randevu Oluşturun

İhtiyacınıza yönelik çözümlerimiz hakkında bilgi vermek ve uygun zamanda yerinizde demo sunumu için randevu oluşturun.